сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕЦБ ја намали кредитната стапка за да се постигне поголем економски раст

Европската централна банка (ЕЦБ) ја намали рефернтната каматна стапка на 0,15 отсто од 0,25 отсто за да го стимулира економскиот раст и да избегне дефлација во еврозоната.

European-Central-Bank-building-Medium

Поврзани вести

Европската централна банка (ЕЦБ) ја намали рефернтната каматна стапка на 0,15 отсто од 0,25 отсто за да го стимулира економскиот раст и да избегне дефлација во еврозоната.

ЕБЦ е прва од „Големата четворка“ централни банки (ЕЦБ, Американски сојузни резерви, Јапонска Банка и Англиска Банка) која го презеде овој чекор.

Иако опасноста од дефлација во еврозоната е лимитирана, ЕЦБ е загрижена дека еконономскиот раст е многу успорен и дека кредитната способност на банките е слаба- што би можело да го загрози кревкото економско опоравување.

Економијата во еврозоната бележи раст од само 0,2 отсто, а потрошувачката, инвестициите и извозот растат со поспоро темпо од истиот период минатата година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести