петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Еден Македонец во декември просечно заработил 21.500 денари

denari netpres

Поврзани вести

Еден Македонец во декември заработил просечна нето плата од 21.500 денари, додека во истиот период 1,8 отсто од вработените не примиле плата, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во истиот овој период, исплатена бруто-плата по вработен изнесува 31.498 денари.

Зголемувањето од 0,1 отсто на просечната нето плата во земјава се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен  и тоа за 10,2 отсто, Транспорт и складирање за 7,9 отсто и Други услужни дејности за 5,8 отсто.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Стручни, научни и технички дејности за 11,1 отсто, Рударство и вадење на камен за 10,8 отсто и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли за 8,9 отсто.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести