понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еден месец од протестите во БиХ, состојбата и понатаму нестабилна

Еден месец од демонстрациите во БиХ

demonstracii bosna

Поврзани вести

Еден месец од протестите во повеќе градови во Федерацијата Босна и Херцеговина, кои што во еден момент се претворија и во урнатини, четири од десет кантони останаа без извршна власт, а до денеска не се избрани нови.

Паднаа владите во Сараево, Тузла, Бихаќ и Зеница, нови не се одбрани и нема информации дека тоа може да се случи во догледно време.

Постојат реални шанси дека сегашниот „статус кво“ ќе се задржи до изборите во октомври, бидејќи кандидатите за мандатари кои истакнуваат одредени партии и групи граѓани, собрани во пленуми, немаат реални изгледи да обезбедат парламентарно мнозинство во ниту една кантона.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести