сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еден од најбараните нацисти почина во мир без да биде казнет

soren

Последни вести

Почина еден од најбараните нацисти во светот. Поранешниот дански доброволец Сорен Кам починал 23. март на 93-годишна возраст без да добие никаква казна за своите злосторства.

Кам е петти најголем баран нацист од организацијата за правата на Евреите “Центар Симон Визентал”, чија цел е нацистите да добијат правда и да биде откриена вистината за Холокаустот.

Данецот бил доброволец во логорот Шолбург,во единицата на СС-Викинзите. Тој е еден од тројцата, кои го убиле уредникот на антинацистичкиот весник, Карл Хенрик Клеменс во 1943 година.

По војната Дан бега во Германија, каде што во 1956 година добива државјанство. Германските власти неколку пати одбиваат да го екстрадираат во Данска.

“Фактот дека Сорен Кам – апсолутно докажан нацистички убиец, умре како слободен човек во Кемптен, Германија, е ужасен неуспех на баварскиот правен систем”, вели д-р Ефрајм Зјуроф од центарот.

“Кам можеше да го заврши животот во затвор, без разлика дали во Германија или Данска. Неуспехот да му се бара одговорност само ќе ги инспирира современите наследници на нацистите да ги следат неговите чекори “, смета Зјуров.

На 30 август 1943 година Клеменс го навредил главниот уредник на нацистичкиот весник “Фатерланд” Пол-Нордал Петерсен. Неколку часа подоцна Клеменс е застрелан во главата со 8 куршуми од три различни огнени оружја. Телото му е пронајдено наутро.

Листата со најбарани лица на “Центар Симон Визентал” содржи 8 имиња. Тој е составен врз основа на тоа колку реални се шансите обвинетите да бидат изведени пред лицето на правдата. Ова не е листа со најзлобните криминалци прецизираат оттаму.

Најчитани вести