сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Еден од синовите на Ердоган под истрага за поврзаност со криминална група

Синот на турскиот премиер е осомничен дека создал и припаѓал на криминална група која вршела сериозни криминални дела

bilal erdogan

Поврзани вести

Еден од двајцата синови на турскиот премиер Рецеп Таип Ердоган е под истрага за „создавање и припадност на криминална група“ во рамките на корупцискиот скандал, кој што избувна во Турција.

Билал Ердоган, кој раководи со невладината организација „Турска фондација во служба на младите и образованието“ е осомничен за извршување на сериозни криминални дела.

Веста доаѓа во време кога е отстранет од работа Муамеер Акаш, обвинител за случајот, кој рече дека бил спречен да ги извршува своите обврски и да ги направи потребните апсења и претреси.

Во средата вечерта во Турција беа се раширија гласини дека уште 30 политичари и нивните блиски се инволвирани во корупцискиот скандал . Ден подоцна истрагата сеуште нема нови осомничени.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести