понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Еден убиен и двајца ранети во училиште во Чешка

марко-310-

Последни вести

Една 26-годишна жена во напад со нож уби еден, а повреди две ученички во Економско училиште во Ждар над Сазава, во централноисточниот дел на Чешка, јави дописникот на МИА од Прага.

Повреден е и еден од полицајците кои интервенирале.

Според полицијата, нападот бил извршен рано изутрината, кога жената прво нападнала една ученичка, на која се обидело да и помогне едно 16-годишно момче, кого осомничената го избодела до смрт.

Потоа нападнала уште една ученичка.

Двете повредени ученички, од кои едната потешко, се наоѓаат на болничко лекување.

Жената е задржена од полицијата, а мотивот за нападот засега е непознат.

Во зградата на училиштето се влегува со специјални чипови и се претпоставува дека напаѓачката влегла незабележано со останатите ученици.

Министерот за образование, Марцел Хладек изјави дека веднаш ќе биде контролирано обезбедувањето на училишната зграда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести