Свет

Вооружен напад во средно училиште во САД Еден ученик убиен, пет ранети

Еден ученик убиен, пет ранети

Во средно училиште во американската сојузна држава Вашингтон се одиграл вооружен напад, во кој животот го загубил еден ученик. Напаѓачот е уапсен, а мотивите не се утврдени.

Еден ученик е убиен, а уште пет се ранети во вооружен напад во средното училиште во градот Рокфорд во сојузната држава Вашингтон. Напаѓачот набрзо после инцидентот бил уапсен, а од полицијата потврдиле дека опасноста е отстранета.

Една ученичка објави фотографија по што цело училиште останало блокирано.

Полицијата евакуирала училница по училница, кат по кат, додека не го нашле и уапсиле напаѓачот. Во тоа време многу родители се плашеле за своите деца и чекале расплет на настанот.

„Му се јавив на синот и тој ми кажа: Мамо, овде се пука“, кажа мајка на еден ученик кого во времето на нападот го еваурале во блиското основно училиште.

Мотивите за нападот се уште не се познати.