среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Еден загинат и 65 повредени при експлозија на цистерна со гас во Турција

eksplozija

Последни вести

Едно лице загина, а најмалку 65 други се повредени денеска при експлозија на цистерна со гас во Југоисточна Турција, јави турската агенција Анадолија.
Експлозијата се случила претпладнево кога цистерната се превртела на пат во близина на градот Лиџе, на околу 150 километри северно од Дијарбекир, по што избувнал пожар што зафатил уште два автобуси и неколу други возила.

Според медициснки извори, 20-тина од повредените се наоѓаат во тешка здраствена состојба.
Турските медиуми јавија дека за гаснење на пожарот на пожарникарите им биле потребни околку два часа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести