среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еди Рама: Односите меѓу Албанија и Србија на најдобро ниво

edi_rama_lavdi_atyre_qe_dhane_

Последни вести

Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека неговата изјава за обединување на Албанија и Косово била извадена од контекст.

Според неговите зборови, односите меѓу Тирана и Белград никогаш не биле потребни.

-Мора да се разбере процесот на интеграција како единствен инструмент за модернизација на нашата реалност, а истовремено да се приближиме едни кон други во големо обединето европско семејство, изјави Рама за „Ал Џазира Балканс“

Рама во Брисел истакна дека земјите од Западен Балкан разговараат за заедничко вложување во развојот на инфраструктурната мрежа, што претставува огромен напредок.

 

Најчитани вести