четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Еди Рама поддржува истрага за случајот во Куманово

rama

Последни вести

Премиерот Еди Рама, на својот Фејсбук напиша „Воспоставувањето на правдата за случај на Куманово, каде што имало десетици жртви и повредени, е камен-темелник за соживот меѓу луѓето од различни етнички групи”.  Повод за неговиот пост е барањето на Германија за истрага за настаните во Куманово.

Вчера шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер, ги повика македонските власти да извршат “темелна и транспарентна” истрага за операцијата на полицијата во Куманово и настаните што следеле.

Рама завчера изјави дека е можно Албанија да стави вето за членство на Македонија во НАТО, доколку во целост не се спроведе Охридскиот договор.

Најчитани вести