петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Еди Рама пристигна во Белград

vucic_rama

Последни вести

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во официјална посета на Белград. Инаку ова е прва посета на албански државник по 68 години, по посетата на Енвер Хоџа на поранешна Југославија. 

Еди Рама беше пречекан од страна на српскиот премиер Александар Вучиќ, а во делегацијата беа и министрите Ивица Дачиќ, Небојша Стефановиќ, Жељко Сертиќ и директорот на Канцеларијата за Косово Марко Ѓуриќ.

Предвидено е Вучиќ и Рама да имаат тет-а-тет средба, по што делегациите на двете земји ќе одржат пленарна седница. На средбата предвидено е и потпишување на договори.

За денешната посета на Србија на албанскиот премиер, што е прва официјална посета на највисоко ниво на албански државник по 68 години, акредитирани се околу 200 новинари.

Посетата на албанскиот премиер првично беше закажана за 22 октомври, но беше одложена поради инцидент на фудбалскиот натпревар меѓу националните тимови на Србија и Албанија на 15 септември во Белград.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести