четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Еди Рама: Во Јадранско-јонската група да влезат Македонија и Косово

„Оваа иницијатива ќе биде целосна, доколку во неа бидат вклучени и Скопје и Приштина“, нагласија во поздравниот говор на конференцијата Рама и Мета,

edi rama

Поврзани вести

Албанскиот премиер Еди Рама и претседателот на албанското собрание Илир Мета на Конференцијата на претседателите на парламентите на земјите членки на Јадранско-јонската група,  што се одржува во Тирана, го изнесоа ставот на официјална Тирана дека поради тоа што оваа иницијатива е многу битна за регионот, во неа треба да се опфатат и Македонија и Косово.

„Оваа иницијатива ќе биде целосна, доколку во неа бидат вклучени и Скопје и Приштина“, нагласија во поздравниот говор на конференцијата Рама и Мета, пренесувајќи го ова официјално барање на Албанија до Конференцијата .

На средбата учествуваат претставниците на членките на оваа иницијатива: Грција, Словенија, Србија, Црна Гора, Хрватска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести