вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еди Рама во посета на Приштина

Albanian opposition leading in early vote counts

Последни вести

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Приштина ќе го открие споменикот на Исмаил Џемали, кој како што пренесуваат приштинските медиуми, ќе ја симболизира неговата улога за независност на Албанците и за „развивање на албанскиот народ“.

Општината Приштина соопшти дека споменикот ќе биде поставен во соработка со општината Валона, пренесува МИА.

Градоначалникот на Приштина, Спенд Ахмети во ноември 2014 година со делегација интелектуалци од градот Валона се договорија околу деталите за проектот за поставување споменик на првиот премиер на независна Албанија, Исмаили Џемали во Приштина и на Хасан Приштинa во Валона.

Најчитани вести