петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 62

Един Џеко осуден на 12 години затвор за воени злосторства

timthumb

Поврзани вести

Судот во БиХ го прогласи Един Џеко за виновен за воени злочини против воени заробеници и за воени злочини против цивили сторени во селото Трушина во1993 – та година и го осуди на казна затвор од 12 години.

Џеко е осуден за стрелањето на осум хрватски војници, кои биле заробени од армијата на БиХ.

trusina-spomenik

Имено, во селото Трушина во 1993 – та година  при судири се заробени хрватски војници. Осум припадници на ХВО се построени и застрелани, а 16 цивили се убиени на разни локации. Преостанатите цивили, воглавно жени и деца биле заробени во приватни куќи, а потоа биле пуштени да си одат. Во овие настани убиени се вкупно 22 Хрвати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести