понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Единаесет емигранти се удавиле во обид да стигнат во Шпанија

migranti

Поврзани вести

Телата на 11 емигранти кои се надевале дека ги чека подобар живот во Шпанија вчера биле откриени од страна на полицијата. Тие се удавиле при обид од Мароко да допливаат до шпанскиот брег.

Телата се пронајдени на плажата Терахал во местото Сеута.

Шпанските медиуми и групи за заштита на човековите права наведуваат дека полицијата, наводно пукала врз имигрантите во морето додека тие пливале.

Генералниот директор на цивилната стража изјави дека неговите луѓе употребиле гумени куршуми за да ги спречат имигрантите да дојдат до брегот, но пукале во воздух.

Шпанскиот министер за внатрешни работи Хорхе Фернандес Диас денеска во Парламемтот ќе одговори на прашањата во врска со смртта на имигрантите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести