четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Единаесет лица хоспитализирани со симптоми на жолтица

zzolticaaaa

Последни вести

Во Инфективното одделение во Клиничка болница во Штип хоспитализирани се 11 пациенти со симптоми на жолтица.

Инфектологот Глорија Караѓозова изјави дека кај четворица пациенти веќе е докажано дека имаат хепатит од типот А.

– Хепатит А е сезонско заболување и покрај тоа што ние го очекуваме во есен или зима, но сега во август, токму во летниот период се појави. Моменталната состојба е 11 пациенти кои се хоспитализирани од кои што докажани значи со изолати хепатит А се четири пациенти, истакна Караѓозова.

Таа додава дека хоспитализираните пациенти се од Штип, сите се на различна возраст, од кои најмалиот пациент има пет, а најстариот над 30 години.

Пациентите се од различни делови на градот и немаат никава пријателска или пак семејна поврзаност.

По четирите потврдени и седумте сомнителни случаи инфектолозите апелираат граѓаните да ја зголемат хигиената на овие летни горештини, но и да внимаваат на храната, овошјето и зеленчукот кои ги консумираат.

Засега изворот на заразата од жолтица во Штип е непознат, по што надлежните институции и епидемиолозите ќе треба во текот на овие денови да го откријат жариштето на болеста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести