понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Единаесет воздухопловни напади врз борбените позиции на ИД во Сирија и Ирак

avioni

Последни вести

Од вторникот воздухопловните сили на САД предводеле шест воздушни напади против ИД во Сирија и пет во Ирак, објави Ројтерс.

Нападите во Сирија биле сконцентрирани врз пограничниот град Кобане, при што биле уништени девет борбени позиции на милитантите.

Во Ирак, петте напади биле во близина на Рамади, Ал Каим, Ал Асад и Мосул, при што биле погодени различни борбени позиции, како што се згради и бродови кои ги користат џихадистите од ИД.

 

Најчитани вести