сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Една година и девет месеци затвор за возачот на „Струмица експрес“

media

Последни вести

Возачот на автобусот на Струмица експрес кој на 13 мај ја предизвика несреќата со патничкиот воз на пругата кај Овче Поле доби казна затвор од една година и девет месеци и забрана за управување со возила од Д категорија во рок од една година.

Портпаролот на Основниот суд-Штип, Стојан Михов информира дека согласно измените на кривичниот законик за возачот има и олеснителни околности, бидејќи ја признал вината.

– Тој целосно ја признал вината дека критичниот ден се движел по магистралниот пат од Штип кон Велес и дека на критичното место сметајќи дека ќе може да ја помине железничката пруга без да има последици и покрај тоа што наидувал возот отпочнал да ја минува. Со самото тоа тој се согласал со настапување на штетните последици, вели Михов.

Тој додава дека за вакви случаи судот може да изрече казна затвор од една до 10 години.

На 13 мај во раните утрински часови се случи првата железничка несреќа во земјава меѓу воз и автобус, а во која имаше повредени 32 патници кои тој ден патувале кон Велес или Скопје. Екипите на брзата помош од Штип, Свети Николе, Кочани и Велес тој ден покажаа голема организираност во санирањето и транспортот на пациентите до болниците во Штип и Велес и во Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести