вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Една година затвор за д-р Ставриќ

За примање на поткуп и посредување при вадење на инвалидски пензии , судот денеска донесе пресуда од една година затвор за д-р Дејан Ставриќ.

stavric fok

Поврзани вести

За примање на поткуп и посредување при вадење на инвалидски пензии , судот денеска донесе пресуда од една година затвор за д-р Дејан Ставриќ.

Д-р Ставриќ се терети дека на оштетениот Владо Кузмановски, му побарал поткуп за да му посредува при поднесување на барање за добивање на инвалидска пензија.

Кузмановски додава дека тој се сомнева дека воопшто бил некогаш опериран на окото од страна на докторот. По операцијата, Ставриќ, го известил пациентот дека нема да му се поврати видот, бидејќи окото му е 90 отсто оштетено.
За да земе инвалидска пензија, на Кузмановски, му биле побарани 2 илјади евра, по 500 за тројцата членови на комисијата, како и за него.

Сепак, по апсењето на Ставриќ, Кузмановски добил инвалидска пензија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести