недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Едно лице почина, тројца повредени по пад во провалија на Галичица

galicica

Поврзани вести

Едно лице, од четворицата кои паднаа во провалија на планината Галичица, им подлегнало на повредите денеска, потврдуваат од СВР Охрид.

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димовски за Нетпрес вели дека имаат информација дека едно од лицата починало и дека еден од останатите е повреден, но надвор од животна опасност.

„Екипа на Црвениот крст, специјално обучена за извлекување во планина, е уапсена кон местото викано Зли дол во близина на врвот Томорус каде се случула несреќата, но тие бавно се движат поради екстремно непристрапниот и стрмен терен“, вели Димовски додавајќи дека на терен се излезени и екипи од СВР Охрид, Граничната полиција и Центарот за управување со кризи.

Димовски вели дека лицата кои паднале во провлаијата не се планинари, а за едниот информира дека е албански државјанин. Идентитетот на лицата се уште не е утврден.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести