четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Едно лице починато и четири повредени во пожарот во Велес

pozar-veles2

Последни вести

Вистински хорор се случувал синоќа по полноќ, откако пожар избувнал во две куќи на местото викано Дворови во Велес. Веќе е познато дека во пожарот, кој подоцна зафатил уште три куќи, почина 75-годишната Јелица Б., а повредени се уште четири лица.

Новите детали за огнената стихија која проголта неколку куќи, говорат дека и покрај обидите за спас, било невозможно Јелица да се извади од куќата. Таа се наоѓала на горниот кат од куќата, а обидот за нејзино извлекување бил неуспешен бидејќи се урнале скалите кои воделе до горниот кат, откако истите биле зафатени од пожарот. Надеж повеќе немало. Во куќата Јелица била со својот син и малолетниот внук.

pozar-veles1-500

Во пожарот синот е неповреден, а внукот кој е 16 годишна возраст имал знаци на труење со чад по што му била укажана лекарска помош од екипата на Итната медицинска помош. Во страшниот пожар повредени се и командирот на противпожарната единица, како и двајца соседи кои помагале во гаснењето на пламените јазици. Според сегашните информации тие се здобиле со полесни повреди.

Пожарот е ставен под контрола, а од полицијата велат дека увидот ќе се врши откако ќе бидат овозможени услови за тоа.

ФОТО: Дума.мк

Најчитани вести