Свет

Едно лице загина во силно невреме кое ја зафати Германија

Едно лице загина во силно невреме кое ја зафати Германија

Силно невреме ја зафатиСеверна Рајна – Вестфалија. Во невремето животот гзагуби еднолице.

Ветерот дувал и со брзина и до 150 километри на час.

Поради силното невреме беше затворен и аеродромот во Дизелдорф.

Невремето, проследено со грмотевици и поројни дождови предизвика синоќа проблеми во градскиот превоз, а некои од патиштата останаа непроодни поради дрвја кои паднале на коловозите.

Поради невремето одделни делови на Дизелдорф останале и без струја.