петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Еднодневен штрајк на докторите и фармацевтите во Србија

Докторите во соседна Србија во еднодневен штрајк

srpski lekar

Поврзани вести

Претставниците на Синдикатот на доктори и фармацевти на Србија (СЛФС) стапиле во еднодневен штрајк, а од надлежните бараат укинување на солидарниот данок за доктори, како и да се укине забраната за вработување во здравствените установи во следните две години.

Во штрајкот се вклучени повеќе од 130 здравствени устави во кои што тој синдикат има членови.

„Ние имаме членство од 130 здравствени установи, но пристигнуваат и дописи од  институциите во кои што немаме членови од каде луѓето не’ поддржуваат и велат дека ќе учествуваат во штрајкот“, рекол претседател на синдикатот, Драган Цветиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести