четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Едномесечен притвор за Оливер Ивановиќ

oliver-ivanovic

Поврзани вести

ЕУЛЕКС му одреди едномесечен притвор на лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, пренесе „РТС“.

Од ЕУЛЕКС се изјасниле дека апсењето било наложенo по барање на меѓународниот обвинител. Адвокатот на Ивановиќ, Небојша Влајиќ изјавил дека утринава Ивановиќ бил префрлен во притвор во Приштина. Тој е обвинет за воени злосторства. Од Владата во Приштина побарале Ивановиќ да биде ослободен да се брани на слобода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести