петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Едноставен трик за витка линија

1-zdrava-i-brza-dieta-za-slabeenje-bez-napor-www.kafepauza.mk_

Поврзани вести

Во арсеналот диети, но и моќни сојузници на витката линија се издвојува еден чија примена е неверојатно лесна. Не бар вебање и особно одрекувње од храна, туку подразбира само внес на одредени напитоци.

За време на топењето килограми водата е еден од најголемите сојузници и помага да го прочистите телото од токсините и вишокот маснотии.

Водата достојно ќе ги замени газираните и засладени пијалоци и ќе Ви помогне килограмите да исчезнат без напор.

Чаша вода пред јадење

Диетичарите советуваат кога ќе почуствуваме глад да испиеме 2 децилитри вода и да почекаме 10 минути. Тогаш ќе сфатите дали навистина сте биле гладни или само жедни.

Чаша вода по јадење

Метаболизмот ќе го забрзате ако испиете чаша вода за време и по оброкот. Ефектите кои чашата вода ги има на метаболизмот ќе ги почуствувате 10 минути откако ќе ја испиете водата, а најголемо забрзување метаболизмот добива околу 30-40 минути откако сме внеле течност во организмот.

Благотворноста на водата

Освен тоа, телото се состои од речиси 70 отсто течност, а функциите кои тие ги вршат во телото се безбројни. Влијаат на варењето, апсорпцијата на храливите материи, циркулацијата на крв, но и на одржувањето на телесната температура.

Доволната количина вода е лучна во борбата против килограмите. Не бара никакво одрекување, туку само контрола на редовното внесување на течности кои ќе помогнат телото лесно да се ослободи од вишокот.

Најчитани вести