среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Едукација на пензионерите за нивните права од задравствено осигурување

ФЗО се надева дека со овие едукативни работилници ќе се подигне нивото на информираност на пензионерите за своите права од здравствено осигурување како и за превенција на своето здравје за трите најчести незаразни заболувања (кардиолошки, нефролошки заболувања и дијабет).

slika1 a

Поврзани вести

Денеска се одржа првата од четиринаесетте работилници наменети за пензионерите за едукација на нивите права од здравствено осигурување како и едукација за определени здравствени програми кои ги финансира ФЗОМ.

Едукативните работилници се организираат во соработка на Црвениот Крст на Македонија и Сојузот на здруженија на пензионери. На денешната работилница поздравен говор имаа мМаја Парнарџиева Змејкова- директор на ФЗОМ, Драги Аргировски- претседател на сојуз на здруженија на пензионери и Сузана Тунева Пауновска од Црвениот Крст.

ФЗО се надева дека со овие едукативни работилници ќе се подигне нивото на информираност на пензионерите за своите права од здравствено осигурување како и за превенција на своето здравје за трите најчести незаразни заболувања (кардиолошки, нефролошки заболувања и дијабет).

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести