среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Едукација за Превенција од топлотен бран во Дневниот центар за стари лица

vreme-3-

Поврзани вести

Во Дневниот центар за стари лица се одржа едукација за превенција од топлотен бран. Едукацијата ја одржа д-р. Емилија Најдевска, ангажирано лице во Дневниот центар за вршење на медицински прегледи.

Целта на едукативната средба беше корисниците да се информираат кои се начините за заштита од временските услови, како да превенираат топлотен удар и како да помогнат во случај на топлотен удар кај друго лице.

Исто така, како дел од презентацијата за превенција од топлотен удар беше вклучена и кратка презентација за правилниот начин на исхрана за време на високите температури во летниот период.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести