петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Египет: 95 отсто од избирачите го поддржале новиот Устав

zname-egipet

Поврзани вести

Министерството за внатрешни работи на Египет изјави дека за проектот за новиот Устав на земјата гласале 95 отсто од избирачите кои излегле на гласање на референдумот, пренесува „Би-Би-Си“.

Официјалните резултати на референдумот ќе бидат објавени 72 часа по затворањето на избирачките места.

Поддржувачите на поранешниот претседател на Египет, Мохамед Морси, „Муслиманските браќа“ се обидувале да го бојкотираат гласањето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести