среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Египет: Абдел Фатах ал Сиси се откажува од претседателската трка?

zname-egipet

Последни вести

Новиот египетски премиер Ибрахим Махлаб, преназначи неколку министри во новиот кабинет, пренесе „Ројтерс“.

Меѓу преназначените се министерот за внатрешни работи Мохамед Ибрахим, министерот за нафтата Шериф Исмаил и министерот за планирање Ашраф ал Араби.

Според анонимен извор генералот Абдел Фатах ал Сиси ќе ја задржи функцијата како министер за одбрана. На овој начин се демантирааат претпоставките дека Ал Сиси ќе ја напушти функцијата, за да учествува во претседателските избори, за кои се велеше дека е еден од фаворитите кои би однел убедлива победа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести