петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Египет: Денеска ќе бидат објавени резултатите од референдумот за новиот Устав на земјата

egipet izbori

Поврзани вести

Египетските власти се очекува денеска да ги објават резултатите од референдумот за Уставот, што привремената Влада го поздрави како знак за одобрување на отстранувањето од власт на претседателот исламист Мохамед Морси, пренесе „АФП“.

Прелиминарните резултати покажуваат дека референдумот, одржан во вторникот и средата, е донесен со огромно мнозинство.

Во меѓувреме приврзаниците на „Муслиманските браќа“ ветија нови протести. Вчера симпатизери на исламистите се судрија со полицијата, при што загинаа три лица .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести