четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Египет го зголеми данокот на пивото за 200 отсто

Таа одлука е најнова во низата закони чија цел е намалување на големиот дефицит на државниот буџет кој три години од пресвртот е на околу 12 отсто од БДП.

pivo

Последни вести

Со декрет на претседателот на Египет Абдел Фатах Ел Сиси данокот на цигарите порасна за 50 отсто, а на пивото за 200 отсто.

Таа одлука е најнова во низата закони чија цел е намалување на големиот дефицит на државниот буџет кој три години од пресвртот е на околу 12 отсто од БДП.

Претседателот Ел Сиси, поранешен командант на Војската, избран за шеф на државата минатиот месец, најави тешки одлуки со цел за заживување на пропаднатата економија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести