среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Египет: Осудени 63 поддржувачи на „Муслиманските браќа“

muslimanski-braka (2)

Поврзани вести

Египетскиот суд денеска осуди на три години затвор 63 поддржувачи на исламистичкото движење „Муслимански браќа“, пренесе „Ројтерс“.

Осудените се обвинети за нарушување на јавниот ред и мир, за учество во нереди и поседување на оружје. За прв пат толку голем број поддржувачи на исламистите се осудени во рамките на едно дело.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести