недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Египет: Убиени пет полицајци

Продолжуваат нападите во Египет

egipet-protesti

Поврзани вести

Маскирани напаѓачи утрово од огнено оружје убиле петмина полицајци на една контролна точка во јужниот дел на Египет, соопштиле египетските власти.

Нападот, во кој се ранети двајца полицајци, се случил рано утрово кога напаѓачите отвориле оган од мотоцикл во движење.

Во Египет во периодот по симнување од власт на исламистичкиот претседател Мохамед Морси, во јули минатата година, значајно се зголеми бројот на напади од возила во движење на полицајците и војниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести