петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Египет: Во ракетен напад загинале 8 лица

Најмалку осум лица загинаа, а 24 се ранети откако милитантни бунтовници извршија рекетен напад врз воен пункт во египетскиот град Ел Ариш во севернот дел на Синајскиот Полуостров, соопштија безбедносни извори.

EGIPET

Последни вести

Најмалку осум лица загинаа, а 24 се ранети откако милитантни бунтовници извршија рекетен напад врз воен пункт во египетскиот град Ел Ариш во севернот дел на Синајскиот Полуостров, соопштија безбедносни извори.

Воениот пункт не бил погоден во нападот.

Во минофрлачкиот напад се убиени еден египетски војник и седуммина цивили, кои живееле во станбена зграда во близина на пунктот. Меѓу убиените се и две деца.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести