понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Египет: Загинале три лица кои планирале терористички напад

EF8358D1-51CF-4086-B691-87BEE1B15D2C_cx0_cy9_cw0_w800_r1

Последни вести

Три лица загинале кога во камион експлодирале две бомби кои превезувале јужно од Каиро, соопштиле денес египетската влада и безбедносни извори.

Во соопштението на владата е наведено дека тројцата загинати најверојатно планирале да извршат терористички напад, а дека настрадале кога експлодирал нивниот камион во село во Шараф.

Гувернерот на провинцијата Гиза Али Абдерахам изјавил дека тројцата загинати планирале да ги нападнат египетските сили на безбедност.

Од симнувањето на претседателот Мохамед Морси минатата година, во Египет се случиле серија на напади кои ги извеле џихадистите, најчесто на Синајскиот полуостров.

Во нападите загинале глем број на цивили и повеќе од 500 полицајци и војници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести