сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Египетскиот претседател ќе донира половина плата и имот за помош на својата земја

Претседателот, исто така, апелираше до богатите Египѓани да донираат пари на специјална сметка за помош на земјата.

presidentdonac

Поврзани вести

Претседателот на Египет Абдел Фатах ал Сиси најави дека ќе донира половина од својот личен имот и половина од својата плата за помош на економијата во земјата.

Истовремено, Сиси нагласи дека за да има подобрувања на состојбата во земјата, сите Египќани треба да направат жртва.

Претседателот, исто така, апелираше до богатите Египѓани да донираат пари на специјална сметка за помош на земјата.

Нема податоци за личниот имот на претседателот Сиси, но неговото семејство е едно од најпознатите производители на мебел во земјата. Месечната плата на актуелниот египетски претседател изнесува околу 6.000 долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести