вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Египетските исламисти повикуваат на протести пред објавувањето на резултатите од референдумот

zname-egipet

Поврзани вести

Поддржувачите на соборениот од власт претседател исламист Мохамед Морси, повикаа на протести пред објавувањето на резултатите од референдумот за донесување на нов Устав, пренесе „АФП“.

Поставеното привремено раководство од армијата го утврди дводневниот гласање како шанса за гласачите да ја изразат својата поддршка за симнувањето од власт на првиот слободно избран претседател на Египет, што се случи во јули минатата година по масовните улични протести.

Опозицијата сепак го бојкотираше гласањето, опишувајќи го како фарса и посочи дека ќе заврши со огромна изборна измама, што го карактеризира триесетгодишното управување на Хосни Мубарак, на кое во 2011 година крај стави Арапската пролет.

Државниот весник „Ал Ахрам“ објави дека 98 отсто гласале за поддршка на новиот основен закон кој треба да го замени Уставот инспирирана од исламот, усвоен во времето на Морси, во декември 2012 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести