петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Егзекутирани девет припадници на ИСИЛ во Сирија

isil

Поврзани вести

Девет припадници на џихаската група Исламска држава Ирак и Левант во Сирија јавно се егзекутирани, а потоа и распнати. Сите девет мажи биле бунтовници кои истовремено се бореле против силите на сирискиот претседател Башар ал Асад, соопштува сириска опсерваторија за заштита на човековите права.

Во соопштението се наведува и дека телата на погубените ќе бидат изложени три дена на селскиот плоштад во Алепо.

Осум бунтовници се погубени во градот Деир Хафер, а деветтата жртва, која исто така е бунтовник, е погубена во близина на турската граница во градот Ал Баб во областа Алепо.

Во предградието на престолнината Дамаск се водат жестоки борби меѓу сириските бунтовници и милитантите на ИСИЛ кои истовремено преземаат и голема офанзива во Ирак.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести