сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕХФ го казни Вугринец

Македонскиот ракометен шампион Металург ќе биде значително ослабен за отворањето на новата сезона од Лигата на шампионите, откако Европска ракометна федерација (ЕХФ) го казни Ренато Вугринец со еден натпревар неиграње.

vugi

Последни вести

Македонскиот ракометен шампион Металург ќе биде значително ослабен за отворањето на новата сезона од Лигата на шампионите, откако Европска ракометна федерација (ЕХФ) го казни Ренато Вугринец со еден натпревар неиграње. Ваквата одлука на ЕХФ доаѓа како резултат на неговото исклучување на реванш натпреварот од четвртфиналето против Кил, кога новопечениот македонски репрезентативец по одличната игра во првиот дел, поради навреди упатени кон судиите не беше во можност да го доврши натпреварот.

„Вугринец е казнет со неиграње на еден натпревар од ЕХФ-клупските натпреварувања, што значи дека тој ќе го пропушти отворањето на новата сезона, на домашен терен против ПСЖ (24-28 септември)“ , се вели во соопштенето на ЕХФ

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести