понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ЕХФ го помилува Паскал Хенс

pas

Поврзани вести

Дисциплинската комисија при Европската ракометна репрезенрација му прогледа низ прсти на бекот на европскиот шампион Хамбург, откако му дозволи да игра и на реваншот и покрај тоа што доби црвен картон по прекршокот над Тимур Дибиров во 50. минута од натпреварот во Скопје
Правилата на ЕХФ се јасни дека само црвен картон во последната минута значи и автоматска суспензија од еден натпревар, но овојпат стануваше збор за навистина брутален старт поради кој Дибиров ќе мора да паузира најмалку дваесет дена. Затоа најмалку што можеше да се очекува беше минимална казна за искусниот ракометар на Хамбург.
Сепак, потврдата за нерезонската одлука на ЕХФ беше објавена и на официјалната веб-страница на Лигата на шампионите, во текстот во кој Хамбург го искажува својот оптимизам пред реваншот во Германија.
#Во Хамбург, Паскал Хенс има право за настап без оглед на дирекниот црвен картон на првиот меч, за прекршокот над Тимур Дибиров“, се вели во текстот објавен на официјалната интернет страна на ЕХФ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести