среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕК е загрижена за независноста на романското правосудство

romania

Поврзани вести

Романија мора да постигне повеќе напредок во обидите да ја гарантира независноста на судството, истакнаа денеска од Европската комисија во извештајот за земјата, подготвен во рамките на Механизмот за соработка и верификација (МЦВ), пренесе „АФП“ .

„Романија има напредок во многу области од последниот извештај што беше објавен пред околу една година. Сепак остануваат некои грижи во врска со независноста на судството“, се вели во соопштението на ЕК.

ЕК ги наведува неодамнешните промени на кривичниот законик и процедурите за назначување на клучни позиции во правосудството.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести