недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ЕК ги одобри олеснувањата за Украина

Целта на овие олеснувања е поттикнувањето на економијата на Украина

zname ukraina

Поврзани вести

Европската комисија ги одобри трговските олеснувања за Украина, чија вредност се проценува на вредност од 500 милиони евра.

ЕК ги укина увозните царини за широк спектар на земјоделски и други производи од Украина, со цел да се поттикне таа економија.

Оваа одлука, според европскиот комесар за трговија, Карла де Гухта, веднаш ќе стапи на сила и ќе биде на сила до први ноември оваа година, бидејќи до тогаш, според процените на експертите на Европската унија, би требало да се потпише договор за слободна трговија со Киев.

Вкупната вредност на тие трговски олеснувања е проценета на 487 милиони евра годишно. Ваквата одлука е дел од напорите на ЕУ да се поттикне економијата на Украина по симнувањето од власт на претседателот Виктор Јанукович.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести