петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

ЕК им одобри помош на словенечките банки

Најголемите словенечки банки ја добија потребната поддршка од ЕК.

evropska komisija

Поврзани вести

Европската комисија ги одобрила плановите за реконструкција на најголемите словенечки банки, бидејќи на тој начин ќе станат оддржливи на долг рок без непотребното нарушување на пазарната конкуренција.

„Оваа одлука ќе ја зајакне довербата во словенечките банки. По резултатите за проверка на квалитетот на имотот и стрес тестовите, реконструирањето и наведените мерки ќе овозможат словенечката економија да смета на оддржлив и здрав банкарски сектор“, рекол потпретседателот на ЕК, задолжен за политика на конкурентност, Хоакин Алмуни.

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, се заложил за комплетно излегување на државата од сопственоста во трите најголеми домашни банки наложувајќи меѓународна помош во утврдување на вината за лошата состојба во словенечките банки.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести