сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

ЕК порача дека преговорите за Брегзит ќе започнат по британските избори

Јункер и Меј во телефонски разговор се договорите преговорите за Брегзитот да започнат по одржувањето на предвремените парламентарни избори во Велика Британија

brexit eu zname

Поврзани вести

Вистинските преговори за истапувањето на Велика од Британија треба деа започнат дури по британските вонредни парламентарни избори коишто ќе се одржат на 8-смета претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави во средата неговиот портпарол Маргаритис Шинас.

„Преговорите ќе бидат започнати во текот на јуни“, изјавил за новинарите портпаролт на Европската комисија.

Според него, челникот на ЕК, Жан-Клод Јункер и британската премеирка Тереза Меј во телефонски разговор во вторникот се договорите преговорите за Брегзитот да започнат по одржувањето на предвремените парламентарни избори во Велика Британија.

Најчитани вести