сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ЕК: Усогласеноста со ЕУ регулативата е на напредно и високо ниво

pravo

Последни вести

Европската Комисија во најновиот извештај кој беше презентиран денеска и кој содржи шеста последователна препорака за почеток на преговорите со ЕУ, констатира дека усогласеноста со ЕУ регулативата е на мнгоу напредно и високо ниво.

-Комисијата повторно констатира дека нивото на усогласеност на нашето право со тоа на ЕУ е на многу напредно и високо ниво, како на ниво на прописи, така и на ниво на политики и административни капацитети. Комисијата смета дека ваквото ниво е сосема доволно за да се помине на следната фаза од процесот (пристапни преговори), се вели во заклучоците.

Комисијата нотира дека фокусот треба да остане на развивање на институционалните капацитети, како континуиран процес и на зајакнување на координативните механизми и обезбедување на ефикасна имплементација на ЕУ правото во пракса.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести