петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Еклстоун ќе лежи во затвор, но пари не дава

Bernie-Ecclestone-interview

Поврзани вести

Првиот човек во Формула 1, Британецот Берни Еклстоун, се соочува со опасност да заврши зад решетки по судскиот процес кој се води против него во Германија. Тој е обвинет дека со помош на мито од 27 милиони фунти дадено на тогашниот директор на германската банка „Баерн ЛБ“ издејствувал акциите од Ф-1 што биле во сопственост на банката да бидат продадени на друга компанија, што е тесно поврзана со самиот Еклстоун.

„Баерн ЛБ“ тврди дека оствариле загуба од околу 240.000.000 фунти поради ваквиот развој на настаните, поради што се појавија шпекулации дека доколку Еклстоун се согласи да ја плати оваа сума, со тоа случајот би бил запрен и британскиот милијардер би избегнал затвор.

„Немам намера да плаќам, а судот нека одлучи онака како што смета дека е исправо, согласно доказите“, изјави Еклстоун за британскиот весник „Дејли Мејл“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести