сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Еколошка катастрофа во Западна Вирџинија

Поради истекување на отровни материи 300.000 лица останале без вода за пиење

virdzinija

Поврзани вести

По незапамтениот студ, што ги окова САД, сега државата Западна Вирџинија доживува еколошка катастрофа. Во девет окрузи е прогласена вонредна состојба поради истекот на отровни материи во реката Елк.

Издадено е забрана за користење на вода од чешма за секакви потреби, поради такавата забрана 300.000 лица остануваат без вода за пиење.

Супстанцата што е истечена во реката, се користи во индустријата за јаглен. Истекувањето се случило во реонот на главниот град на државата Чарлстон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести