петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Експерти од Норвешка, Северна Ирска и Турција на Меѓународна конференција за интегрирано образование

„Интегрирано образование – тренд, тенденција и потреба“ е насловена втората меѓународна конференција за интегрирано образование што се одржува денеска и утре во Скопје.

ucenici

Поврзани вести

На конференцијата ќе учествуваат меѓународни експерти од Норвешка, Северна Ирска и Турција, а целта е да се зајакнат компетенциите на наставниот кадар во интегрираното образование преку користење долгогодишни странски искуства и знаења.

Најавено е присуство на наставници и професори од основни и средни училишта кои се дел од двегодишната обука за интегрирано образование, а обраќање ќе има  и заменик министерот за образование и наука Сафет Незири.

Конференцијата ќе има значајна улога во процесот на сензибилизирање различни образовни профили за потребата и придобивките на концептот за интегрирано образование како глобален тренд, тенденција и потреба. Ја организира Нансен дијалог центарот (НДЦ) како дел од програмата за основно и напредно ниво на обука за интегрирано образование.

На конференцијата ќе се доделат сертификати за учесниците кои успешно го завршија напредното ниво на обука при Тренинг центарот на НДЦ Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести