недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Експлодирала фабрика во Бугарија, 15 загинати

gorni-lom-604x272

Последни вести

Во фабрика која се наоѓа околу 120 км северно од бугарската престолнина Софија, дојде до експлозија и се стравува дека се загинати 15 лица, додека три лица се повредени, јавуваат бугарските медиуми.

Експлозијата се слулчила доцна синоќа во селото Горно Лом, а полицијата соопшти дека се слушнале серија помали експлозии кои траеле неколку часа, пренесува АП.

Шефот на цивилната одбрана Николај Николов изјави дека спасувачките тимови ќе извршат инспекција на местото на несреќата дури 24 часа по експлозијата кога ќе се знае точниот број на згинати.Причината за експлозијата во фабриката која е во приватна сопственост засега е непозната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести