сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Експлозии разнесоа аптека и стан на висок функционер во Тирана

tirana_policija

Последни вести

Во две силни експлозии што денеска се случија во центарот на Тирана урната е аптека, еден стан е демолиран и искршени се прозорците на објектите во близина, но никој не е повреден, соопштија албанските власти, објави МИА.

Во првата од двете детонации, што се случиле во рок од 25 минути, уништен е деловен објект во сопственост на семејството на министерот за внатрешни работи Саимир Тахири и уништен е станот на висок претставник на албанската полиција.

Албанскиот премиер Еди Рама денешниот инцидент го опиша како „координиран акт на тероризам“.

Се уште никој не презел одговорност за експлозиите.

Полицијата во Тирана деактивирала третата експлозивна направа, за која претходно била телефонски известена.

Најчитани вести